ZPRÁVY AKTUALITY Liberecký kraj

Vyberte si hrnek pro svůj každodenní rituál

Každý den začínáme obvykle tradičním rituálem - buď je to káva, čaj nebo jiný oblíbený nápoj. Pořiďte si hrnek podle vašich představ a užívejte si pohodu doma či v kanceláři.

0

Před 3 dny REGIONPLZEN.CZ

Chrastava plánuje nový podchod

V rámci modernizace železniční trati z Liberce k polským hranicím plánuje Chrastava nový podchod a rozšíření podjezdu pro vozidla. Hlavní rekonstrukce se plánuje na léta od června 2025 do října a vyžaduje investice přes miliardu korun.

0

Před 5 dny Jiří Padevěd

Větrný park v Hrádku nad Nisou budí obavy

Soukromý investor plánuje rozšířit větrný park v lokalitě Hrádek nad Nisou o dalších šest větrníků, čímž by se stal druhým největším v Česku. Místní obyvatelé však mají vážné obavy, zejména kvůli možnému poklesu hodnoty svých nemovitostí a obecnému rušení.

0

Před 6 dny Michaela Prokopová

Tendr na opravu bazénu zrušen

Rozhodnutí o největší zakázce v Liberci je zpochybněno; vítězná společnost Metrostav DIZ musí prokázat pravdivost nabídky ve výši 748,8 milionu korun bez DPH. Námitky od dalšího uchazeče vedly ke zrušení předchozího rozhodnutí a jejich znovu posouzení hodnotící komisí.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Žlutokap se v botanické zahradě podařilo opylit

V Liberci, botanická zahrada, roste vzácná Xanthorrhoea, která se ve volné přírodě nachází jen v Austrálii. Semena z úspěšně opylené rostliny nabídnou dalším botanickým institucím – za tímto úspěchem stojí ruční opylování zahradníky.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Liberecký náměstek Žídek rezignoval, koalice se rozpadá

Zástupci tří koaličních stran se na mimořádném zasedání shodli na ukončení spolupráce s ODS poté, co byl její člen Petr Šídek obviněn z korupce. Protikorupční organizaci Transparency International bude celou kauzu dále vyšetřovat.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Před 2 týdny Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Před 2 týdny Lenka Hubingerová

Návrh zákazu dalších 7 látek rozhořčuje prodejce

Mluvčí ministerstva zdravotnictví, Ondřej Jakob, oznámil, že návrh na přidání dalších sedmi látek na seznam zakázaných látek bude do 15. dubna v připomínkovém řízení.

0

Před 2 týdny Jiří Padevěd

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Před 2 týdny Lenka Hubingerová

Chrastava zdarma získává sedm historických bunkrů

Chrastava získala sedm historických bunkrů z předválečného období zdarma. Tyto obranné objekty jsou součástí pohraničního fortifikačního systému a stát je již v minulosti několikrát nabízel k odkoupení.

0

Před 2 týdny Lenka Hubingerová

Rozšíření větrného parku Václavice - obyvatelé jsou proti

Václavický větrný park na Liberecku se chystá rozšířit o šest dalších větrných elektráren. Avšak obyvatelé Václavic a Uhelné v anketě vyjádřili nesouhlas s expanzí parku. Místní zastupitelé požadují posouzení záměru podle zákona o vlivu na životní prostředí.

0

Před 2 týdny Jiří Padevěd

Nová autobusová linka na Ještěd po tragické havárii lanovky

Turistické autobusy na Ještěd vyjedou v červnu a nahradí nefunkční lanovku. Projekt s odhadovanými náklady 2,8 milionu korun řeší dopravu na vrchol zatímco probíhají jednání o obnově lanovky.

0

Před 2 týdny Rebeka Schmidt

Bobři objeveni v nečekaných lokalitách Krkonoš!

Bobři se šíří v Krkonoších, přičemž nedávno auto srazilo samici na silnici u řeky Jizera. Bobři mohou hledat nová teritoria i v horském prostředí a potenciálně se budou šířit proti proudu Jizery a jejích přítoků. Přesto odborníci odhadují, že bobři si nejspíše zvolí spíše lužní potoky ve podhůří.

0

Před 2 týdny Rebeka Schmidt