Kam se vydat na výlet v okolí Liberce: 14 nejzajímavějších míst a aktivit

Uprostřed malebné krajiny České republiky se nachází krásná, pro většinu lidí stále neobjevená oblast – Liberec a jeho okolí. V tomto článku vás provedeme tipy a nápady, kam se podívat za historií, kulturou a přírodními krásami.


Vaše cesty do těchto míst během prodloužených víkendů či volných podzimních dnů, tak budou zaručeně přínosné. A pokud některé z míst nestihnete navštívit během letošního podzimu, nevadí. Vychutnat si okolí Liberce můžete i na letní dovolené s dětmi nebo během májové romantiky s partnerkou/partnerem.

Liberec a okolí se pyšní bohatou historií a směsicí architektonických stylů, mezi něž patří novorenesance a secese. Příroda se vyznačuje malebnými horami a lesy. To nabízí příležitosti pro pěší turistiku, lyžování a další rekreační aktivity. Ikonická Ještědská věž na Ještědu pak poskytuje jedinečný vyhlídkový bod, odkud si můžete prohlédnout úchvatnou krajinu v okolí města. Veškeré tipy, které si zde uvedeme, tak budete mít prakticky na dlani. 

Image title

Goronzo / Pixabay.com

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které se nachází v malebné krajině severních Čech, je pozoruhodným dokladem řemeslné zručnosti tohoto regionu.

V tomto kulturním ráji se návštěvníkům nabízí jedinečné poznávání minulosti i současnosti. Hlavní budovu muzea zdobí dvě základní expozice. "Nekonečný příběh bižuterie" složitě popisuje vývoj jablonecké bižuterie od jejích počátků až po současnost a nabízí tematické filmy, technologické poznatky a rozsáhlou škálu vzorků skleněných a kovových šperků. 

Výstava "Čarovná zahrada – české sklo sedmi století" navíc představuje rozsáhlou sbírku skleněných předmětů, a to vše na pozadí úchvatné krajiny severních Čech. Pro umocnění zážitku jsou k dispozici audioprůvodci v češtině a několika dalších jazycích.

Chcete-li tento kulturní zážitek obohatit o další prvek, vydejte se do srdce sklářské vesnice Kristiánov, která byla založena v druhé polovině 18. století. Zde na zájemce o historii čeká Liščí bouda, krásně zrekonstruovaný roubený dům. Tato expozice návštěvníky vtáhne do bohaté historie obce, nabídne jim pohled na dnes již neexistující stavby a jejich obyvatele a zároveň představí osobité výrobky zdejších skláren.

Frýdlantské cimbuří

Jde o impozantní skalní útvar v Jizerských horách nacházející se v severním cípu České republiky, severovýchodně od Liberce.

Tato skalní seskupení, připomínající opevnění frýdlantského hradu, se nacházejí v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny na hřebeni Poledních kamenů. Tento přírodní zázrak není jen lahůdkou pro horolezce, ale láká všechny, kdo hledají dobrodružství.

Dostat se na toto úchvatné místo je totiž dobrodružstvím samo o sobě. Pěší turisté se mohou vydat po zelené značce z Hejnic, zatímco ti se zálibou v objevování mohou odklonit svou cestu k vodopádu Černého potoka. 

Alternativně lze na Cimbuří putovat z obcí Kristiánov nebo Smědov po červené a žluté značce, vzdálených přibližně 6 kilometrů. Ty, kteří nemají vlastní dopravu, dovede k tomuto pozoruhodnému cíli cesta vlakem do Bílého Potoka pod Smrkem a následná pěší procházka dlouhá 5 kilometrů.

Frýdlantské cimbuří se pyšní dvěma výraznými vrcholy. Ten západní nabízí neohroženým badatelům přístup na vyhlídku po žebříku. Z této vyhlídky se mohou kochat úchvatným výhledem na údolí horní Smědé, soutěsku Černého potoka a celé Jizerské hory. Dominantou vrcholu je vysoký kříž, který je vidět už z dálky.

Stojí za zmínku, že výstup na rozhlednu není pro slabé povahy. Pro zpestření dobrodružství můžete sbalit spacák, karimatku, stan a přečkat v přírodě pár nocí. Nic se nevyrovná klidu a pohodě, která jde s ponocováním pod hvězdami ruku v ruce. Dbejte však opatrnosti při volbě místa na ponocování, na mnoha místech bývá totiž zakázané. 

Aquapark Babylon 

Jde o největší libereckou vodní atrakci s jedinečnou laserovou show, která se koná třikrát denně. Liberecký aquapark vás přenese do rozmarného světa Julese Verna.

Objevíte zde řadu bazénů oplývajících vzrušujícími prvky včetně skluzavek, vodních hradů, rozbouřené řeky i hravých vodních fontán a gejzírů. Pro zpestření návštěvy se můžete ponořit do podmanivého mořského světa představeného v akváriích. 

Pro dokonalou relaxaci se uchylte do jeskynních vířivek, kde na vás čekají vodní masáže, sauny a římské parní lázně. Čeká na vás nově otevřená venkovní oáza s klidnými zahradami s lehátky, houpacími sítěmi, jezírkem a okouzlujícími skalkami.

Pokud by vám i to bylo málo, jsou vám k dispozici také služby zkušeného maséra.

V letních měsících můžete potěšit své chuťové pohárky v občerstvení a vychutnat si úchvatný výhled z terasy. Je to ideální místo pro den plný vodních dobrodružství, relaxace a kulinářských požitků v srdci Liberce. Děti budou dobrodružnými atrakcemi tohoto místa zabaveny na celý den, a vy si tak můžete náležitě a zaslouženě odpočinout. 

Zoologická zahrada

Nejstarší zoologická zahrada v České republice, založená v roce 1904, se nachází právě v Liberci. Tento rozsáhlý komplex o rozloze 13 hektarů chová více než 170 druhů zvířat, včetně zajímavých druhů, jako jsou bílí tygři a lachtani. Nicméně návštěvníci mohou obdivovat i další tvory, včetně koně Převalského, lva, žirafy a tučňáka Humboldtuva.

Pro ty, které zaujala myšlenka vyzkoušet si život ošetřovatele v zoo, je připraven speciální program nazvaný "(Půl)den ošetřovatelem v zoo". Je dokonce možné vyzkoušet i roli "průvodce zoo".

Kromě fascinujících setkání se zvířaty nabízí liberecká zoo příležitosti pro teambuildingové aktivity. Kromě toho jsou zde k dispozici dětská hřiště a řada občerstvení pro návštěvníky.

Image title

Pavouckej / Pixabay.com

Zábavní centrum Babylon

V centru Liberce objevíte rozsáhlý zábavní komplex o rozloze 30 000 m2, který kdysi býval textilní továrnou Hedva. Tento všestranný prostor nabízí celoroční zábavu pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Mezi atrakce, které si můžete prohlédnout, patří aquapark poskytující vodní zábavu a relaxaci či iQLANDIA, poutavé centrum, které spojuje vědu a zábavu. Pak i 4D kino, kde se můžete ponořit do vzrušujících filmových zážitků, bowlingové zařízení pro přátelské soutěže a rodinnou zábavu, labyrint, který slibuje vzrušující dobrodružství, a mnoho dalších atrakcí, které můžete prozkoumat.

Na ty nejmenší čeká řada dětských zábavních atrakcí, včetně kachního vláčku, řetízkového kolotoče, různých houpaček, prolézaček, trampolíny a dalších.

Návštěvníci všech věkových kategorií se pak mohou zúčastnit drobného vzrušení, ať už jde o klasické závody autíček, zážitek na simulátoru divokého býka "Torro" nebo zdolávání lezecké stěny.

Vrchol Luže

Cykloturistika s dětmi může být zábava. Obzvlášť zvolíte-li vhodnou trasu. Přesně takové možnosti poskytuje 22 km dlouhá trasa, na které se setkáte s lidovou architekturou ve vesnicích, zříceninou hradu Milštejn, československým opevněním a unikátními skalními útvary ukrytými v lesích. Jde o trasu lehce vzdálenou od Liberce, přesto stojí za to. Můžete ji absolvovat i na běžkách nebo pěšky. 

Své dobrodružství začněte na parkovišti a turistickém rozcestníku Stožecké sedlo, které se nachází na silnici z Rumburku do Nového Boru. Sestupte směrem k Nové Huti, dále po zelené značce do Rousínova, převážně z kopce a kolem roubených chalup. Po červené značce vystoupáte do prudšího kopce směrem k Milštejnu, poté sejdete do údolí Kohoutího potoka vedoucího k hradu Milštejn známému romantickými pověstmi o rytířích, nešťastných pannách a ukrytých pokladech.

Od hradu se vydejte po červené značce do kopce, kde vás čeká zasloužený dvoukilometrový sjezd k vodní nádrži Naděje. Poté vystoupejte do Horní Světlé, půvabné horské vesničky s roubenými stavbami. Vaše 1 km dlouhá cesta vás zavede k chatě Luž, známé svou vynikající kuchyní a historickými turistickými stezkami.

Pokračujte po hřebeni objímajícím česko-německou hranici 3,5 km k rozcestí Pod Ptačincem. Odbočte na modrou značku vedoucí k Pětikostelnímu kameni, která míjí pískovcové skály a nabízí malebné výhledy. K Pětikostelnímu kameni pak sestupte. Poskytuje krásný výhled do údolí. Po úzké cestě dojdete do Stožeckého sedla. Tato 22 km dlouhá trasa nabízí celkově středně náročný zážitek.

Vyhlídka Červený kámen

Rozhledna Červený kámen ve Světlé pod Ještědem, kousek od Liberce, se nachází na vrcholu Ještědského hřbetu a slibuje obohacující zážitek pro ty, kteří se vydají na její vrchol. Kvůli nádherným výhledům do okolí stojí výstup za to.

Nejlepší přístup k této vyhlídce najdete po naučné stezce Ještědské terasy z Plání pod Ještědem do Horního Hanychova Na Výpřeži. Placené parkoviště je k dispozici u silnice spojující Světlou s Ještědem. Stezky, tvořené asfaltovými a širokými lesními cestami, jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Pokud přijíždíte vlakem, nejbližší železniční stanice je v Pilínkově a na vyhlídku je to zhruba 6 km pěšky.

Vyhlídka Červený kámen, která se nachází na skalním výchozu v areálu Ještědu, čerpá svůj název z nápadných červených oxidů železa, které zdobí skalní pukliny. Vyhlídka, promyšleně vybavená ochranným zábradlím a informační tabulí, poskytuje panoramatický výhled zahrnující Ještěd a zvlněné kopce Českého středohoří. S kvalitním stativem, fotoaparátem a trochou odhodlání tak budete mít krásné fotky na instagram i jedinečné vzpomínky navždy uložené ve vaší paměti.

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn, který se tyčí u hranic České republiky s Polskem a Německem, se nachází nedaleko Liberce a jeho počátky sahají až do 13. století, kdy byl na místě dnešního Grabštejna založen gotický hrad, původně nazývaný Grafenstein.

V 16. století proběhla rozsáhlá přestavba, díky níž se hrad proměnil v renesanční zámek. V těsné blízkosti původní stavby byl na počátku 19. století postaven tzv. Nový hrad. Od 90. let 20. století je Grabštejn přístupný veřejnosti a je ve vlastnictví státu.

Možnosti prohlídek zahrnují nahlédnutí do místností zařízených ve stylech od 16. do 20. století pro ty, kteří se zajímají architektonické a umělecké unikáty. Tyto místnosti, včetně těch, které obývali majitelé hradu, ale i jejich úředníci a služebnictvo, je tedy možné si prohlédnout.

Další možností prohlídky pro ty, kteří hledají něco víc, jsou hradní sklepy a renesanční kaple svaté Barbory. Pro malé návštěvníky je připravena speciální dětská prohlídka. Pro dobrodruhy je zde i výstup na věž a vychutnání si panoramatických výhledů na okolní krajinu.

Náš tip: Mnoho dobrodružných výletů můžete zažít i na čtyřech kolech. Víte, na co si v případě dovolené s karavanem dát pozor

Zábavní areál Šťastná země

Zábavní areál Šťastná země v severočeských Radvánovicích u Turnova je centrem rodinné zábavy a přírodních zázraků.

Pro ty, kteří hledají více vzrušení, je zde nepřeberné množství možností. Užijte si jízdu na koni, aquazorbing, prozkoumejte dětský bagrovací areál, vyzkoušejte své dovednosti na minigolfu nebo se zapojte do napínavých laserových her. Jde však o zpoplatněné atrakce. 

V Tomově dílně si můžete vyrobit meče, koně, štíty, ale i mandaly, jednorožce nebo magnetky a přívěsky. Geopark mezitím láká děti vzrušující směsicí dobrodružství, hravosti a vzdělávání. I interaktivní prvky je zde vyzývají k tomu, aby poznaly, jak se například proplavuje písek, jak se zdolávají adrenalinové visuté mosty a překonávají zrádné bažiny.

Přírodní zábavní park nabízí atrakce pro celou rodinu. K dispozici je kontaktní zoo s prasaty, králíky, muflony, kozami nebo lamami. Mezi herní prvky patří hrad Trosky se skluzavkami, pískoviště, trampolíny a lanovky.

Komplex je v provozu od května do října, přičemž hlavní sezóna se kryje s letními prázdninami. A na ty, kteří si chtějí dobrodružství prodloužit, čekají útulné teepee, které jim poskytnou jedinečný zážitek na noc.

Hrad Kost 

Hrad Kost se hrdě tyčí na pískovcovém ostrohu na rozhraní dvou malebných údolí v Libošovicích u Jičína v Českém ráji.

Po válečné konfiskaci je nyní hrad v držení váženého českého šlechtického rodu Kinských dal Borgo.

Návštěvníci mají možnost prohlédnout si nádvoří, kapli, hradní palác a zajímavou černou kuchyni během prohlídky "Rod Kinských v Čechách". Další prohlídka je zavede do přízemí Bílé věže a zaměří se zejména na sklepení Vartemberského paláce, kde se nachází mrazivá středověká mučírna. Pro mladší hosty je připravena zkrácená prohlídka nebo rozmarné dobrodružství "Z pohádky do pohádky" pod vedením okouzlující princezny Karolíny.

Hrad Kost, postavený v polovině 14. století, byl v průběhu své historie svědkem častých změn majitelů.

Na hradě Kost se nacházejí unikátní artefakty, jako je fascinující prolamovaný obraz a nepomíjející 300 let stará socha Madony. Zájemci o hrad a jeho okolí mohou prozkoumat naučnou stezku Plakánek, která obklopuje hrad a nabízí hlubší poznání jeho historického významu a přírodních krás oblasti.

Image title

Kerut / Pixabay.com

Hrad Trosky

Hrad, který se nachází mezi dvěma impozantními čedičovými kopulemi, se začal stavět ve 14. století. Na tomto strategickém místě vzniklo jádro pevnosti. Na jihu poskytoval přirozenou ochranu strmý svah, zatímco na severu bylo pečlivě vytvořené předhradí. Na vrcholu hradu stály dvě odolné věže, z nichž každá nesla své charakteristické jméno: Baba a Panna. 

V průběhu staletí hrad Trosky často měnil majitele a houževnatě odolával nájezdům nepřátel. Teprve v roce 1469 Trosky podlehly síle královského vojska a změnily se v centrum hospodářské správy. V 19. století, v období pozdního romantismu, zřícenina hradu znovu vzbudila pozornost a stala se opakovaně múzou malířů a básníků. Pozoruhodné je, že historické záznamy o původní podobě hradu mlčí a dávají tak prostor naší fantazii, aby utvářela podobu hradu Trosky.

Přibližně 500 metrů od hradu se uprostřed zalesněného svahu skrývá jeskyně. Ve své době sloužila především jako úniková chodba, která zajišťovala přímé spojení s hradem. Prostřednictvím tohoto podzemního kanálu mohla být pevnost v době obléhání tajně zásobována. Návštěvní doba se může měnit podle ročního období.

Inspirujte se: Takový výlet s dětmi na hrad a do přírody si žádá zvláštní přípravu, zvlášť pokud je na programu objevování jeskyně a podobné špinavé aktivity. Nepodceňte výběr vhodného oblečení pro holky i kluky.

Hrad se nachází v obci Troskovice. V hlavní sezóně (květen až srpen) se brány hradu otevírají každý den kromě pondělí od osmi hodin ráno do pěti hodin večer (v září je harmonogram podobný, ale zavírá se o hodinu dříve, ve čtyři odpoledne). V dubnu a říjnu hrad přijímá návštěvníky výhradně o víkendech a svátcích, a to od devíti hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. Ve zbývajících měsících zůstává hrad Trosky uzavřen, bez přístupu na rozhlednu.

Image title

Ivabalk / Pixabay.com

Máchovo jezero

Vodní plocha o rozloze 284 hektarů je zadržována 9 metrů širokou a 130 metrů dlouhou hrází, která zadržuje ohromujících 5,5 milionu metrů krychlových vody. Na hlavních plážích v Doksech a Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce s možností občerstvení.

Od dubna 2016 si Mácháč oblíbili také rekreační rybáři, což jeho půvabu dodává rozmanitý rozměr. Návštěvníci si mohou na různých místech zapůjčit loďky, šlapadla, surfy a malé plachetnice. Od května do září Máchovo jezero ladně brázdí výletní lodě, které cestujícím nabízejí 30 minut dlouhou vodní plavbu. Ani v zimě Máchovo jezero nedřímá a láká na svou zamrzlou hladinu bruslaře a běžkaře. Dobrodružní jachtaři brázdí ledovou plochu na speciálně upravených plachetnicích, tzv. eiskách, a vytvářejí tak jedinečnou podívanou, kterou si nesmíte nechat ujít. 

Máchovo jezero je navzdory svému názvu rybníkem. Přesto patří k největším vodním plochám v Libereckém kraji a osmé největší v České republice. Jeho historie sahá až do roku 1366, kdy ho založil král Karel IV. Rybník zdobí dva ostrovy, Myší a Kachní, které jsou opředeny místními pověstmi a na které je vstup zakázán, protože jsou označeny jako důležité ornitologické lokality.

Image title

Ivabalk / Pixabay.com

Cimrmanova nejnižší rozhledna

U obce Nouzov se nachází nejníže položená rozhledna v České republice. Nepřekvapivě se shoduje s odporem Járy Cimrmana k výškám, což má za následek její skromnou výšku. I tak však poskytuje okouzlující panoramatický výhled do okolní krajiny.

Výška činí -0,15 metru. Tento jedinečný atribut ji odlišuje od ostatních, protože se nevyvyšuje nad terén, ale spíše se krčí v jakémsi údolí.

Kromě okouzlujících výhledů, které poskytuje, si návštěvníci mohou prohlédnout prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo se zapojit do šlapacího telefonu.

Via ferrata Vodní brána

Uprostřed úchvatného skalnatého terénu čeká na dobrodruhy veřejně přístupná horolezecká stezka, která připomíná proslulé via ferraty v Rakousku a Itálii. Bonusem je, že je zcela zdarma.

Skalní masiv Vodní brána nabízí horolezcům celkem tři různé trasy:

  • Červená jednosměrná ferrata o obtížnosti C+ (odpovídá rakouskému stupni A–F, tedy od lehké po extrémně náročnou) měří 110 metrů a její zdolání trvá asi 30 minut.

  • Modrá ferrata s přístupnější obtížností (B) kopíruje úbočí skalního masivu a je ideální pro nováčky. Slouží jako výstupová i sestupová cesta, měří 90 metrů a její zdolání trvá do 20 minut.

  • Od září 2019 je k dispozici fialová trasa (obtížnost D/E), která překonává 220 metrů s převýšením 75 metrů. Absolvování této trasy si může vyžádat 45 až 60 minut a představuje dosud nejdelší a nejnáročnější variantu na Water Gate.

Tato jedinečná česká via ferrata se nachází nad malebným údolím řeky Jizery a pyšní se proslulou Riegrovou stezkou. Nachází se na území přírodní rezervace Údolí Jizery a lokality Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Při zdolávání náročných úseků pomáhají ocelová lana, která slouží jako pomůcka i bezpečnostní opatření pro horolezce.

Přístup k via ferratě je možný pěšky od vlakového nádraží v Semilech a cesta trvá přibližně 40 minut. Výstup po via ferratě se doporučuje výhradně zkušeným turistům a horolezcům, kteří jsou vybaveni nezbytným vybavením, jako jsou horolezecké přilby, sedací postroje a ferratové sety s tlumiči pádu. Nováčci a děti by se měli nechat vést zkušeným horolezcem nebo znalým průvodcem.

Image title

Simon / Pixabay.com

Mohlo by vás zajímat: Liberec není jediné místo, které může poukázat na krásy Česka. Můžete například vyrazit i na výlet v okolí Plzně

Liberec a jeho okolí nabízí podmanivou kombinaci přírodních krás, bohaté historie a pulzujícího městského života, což z něj činí univerzální destinaci pro cestovatele všech zájmů. Nedotčená příroda regionu, včetně Jizerských hor a údolí řeky Jizery, láká milovníky přírody k prozkoumání turistických stezek, klidných jezer a nádherných výhledů. 

Městský půvab Liberce navíc vynikne díky moderní architektuře, kulturním festivalům a úchvatným městským atrakcím. Ať už hledáte dobrodružství v přírodě, nahlédnutí do historického dědictví oblasti, nebo jen potěšení z procházky živými ulicemi města, Liberec a jeho okolí slibují skutečně nezapomenutelné a všestranné cestovatelské zážitky.

Autor: Jakub Novák 

Úvodní foto: Alenat / Pixabay.com 

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Zoo Liberec

Hlavní zprávy