Týden knihoven přinese do Liberce pohádky, oslavu narozenin i holokaust

Velká společná kampaň na podporu knihoven a čtení Týden knihoven oživí od 2. do 8. října knihovny po celém Česku.


Chce ukázat, že knihovny mají co nabídnout všem věkových a zájmových skupinám a nalákat do knihoven i ty návštěvníky, kteří jejich služby běžně nevyužívají. Krajská vědecká knihovna v Liberci se k této akci opět připojuje s nabídkou rozmanitých pořadů a aktivit.

 „Knihovny se za poslední léta proměnily v místa setkávání, kulturních a společenských aktivit. Přitom neztrácejí svůj význam z hlediska čtenářství. Nová témata jim spíš přinášejí další zájmové skupiny a tedy potenciální čtenáře. Jejich práci velmi oceňuji a mám je za přirozenou součást kulturního života našich měst a obcí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Letos si české knihovny zvolily společné motto Už jsme zpátky!, aby tak jasně proklamovaly, že po dlouhé a nepříjemné covidové odmlce jsou plně zpět s kompletní nabídkou veškerých služeb a navíc s rozšířenou nabídkou mnoha nových a možná nečekaných aktivit. Věříme, že společně s dalšími knihovnami v Libereckém kraji uděláme radost mnoha našim čtenářům a návštěvníkům,“ doplnila Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny. Kampaň vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky a liberecká Krajská vědecká knihovna se k ní připojuje každý rok.

Po celý týden si v Liberci děti i dospělí mohou dát Rande naslepo s knihou. V Hudební knihovně na ně čeká tradiční volný poslech gramodesek nazvaný Gramočtení, které se tentokrát zaměřuje na poezii. V Knihovně pro děti a mládež si pro změnu lze zasoutěžit s akčním průzkumnickým kvízem pro celou rodinu. Po celý týden mohou děti a mládež dostat registraci do knihovny zdarma.

I v nabídce pořadů čeká mnoho zajímavého. V úterý 3. října odpoledne se koná Burza knih a časopisů, za pěkného počasí před budovou knihovny. Kdo vydrží až do podvečerních hodin, může se zúčastnit tentýž den v 18 hodin oslavy 90. narozenin pánů Miloslava Nevrlého, Siegfrieda Weisse a Gustava Ginzela v pořadu Devadesátka pokračuje.

Ve středu 4. října započne v 17 hodin před knihovnou další velká venkovní výstava nazvaná Návrat domů – Liberecké oběti holocaustu. Cílem této výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit jako oběti holocaustu a jejichž životy tím byly zásadním a často nezvratným způsobem zasaženy. Po vernisáži následuje v 17.30  přednáška spojená s diskusí.

Ve čtvrtek 5. října večer si na své přijdou milovníci cestopisů, pro něž pořadarelé uchystali pořad Jana Paciny O pacifické hřebenovce. V pátek 6. října v 16 hodin se bude trénovat paměť, tentokrát na knihovnické téma; tento jednorázový interaktivní kurz je určen (nejen) seniorům.

Víkendový program už bude patřit především dětem – v sobotu 7. října mohou v knihovně strávit celé dopoledne. V 10 hodin na ně čeká sobotní pohádka Kdo nenechá pejska spát v podání Divadla Kordula a v 9 a 11 hodin si mohou v knižní dílně v Knihovně pro děti a mládež vyrobit vlastní leporelo a zabalit si knihu jako profesionální knihovníci.     

TZ: Kraj-Lbc.cz, Krajská vědecká knihovna Liberec

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.09.2023 20:280 +
 
Zoo Liberec

Hlavní zprávy