Chtěl investovat do kryptoměn

LIBERECKO – Naletěl ale podvodníkům a přišel o více než 1,5 milionu korun.


Chtěl investovat do kryptoměn

LIBERECKO – Naletěl ale podvodníkům a přišel o více než 1,5 milionu korun. 

Rozvoj informačních technologií s sebou také přináší nová rizika, se kterými se již bohužel někteří setkali. Jedná se o případy společensky škodlivého jednání, útoky a podvody v kybernetickém prostředí. Proto opatrnosti a obezřetnosti, není nikdy dost. Nikdy nevíme, kdo se nachází na druhé straně.

S podvodníky v ,,kyber“ prostoru má zkušenost i 59letý muž z Liberecka. Vše započalo již před dvěma lety rozkliknutím inzertní reklamy propagující investici do kryptoměny. Minimální vklad činil 500 korun. Letos v březnu muži přišel e-mail, který reagoval na tuto jeho někdejší investici a výnos z ní. Další komunikace probíhala skrze komunikační sítě, přes které muž dle instrukcí poslal fotografie svého občanského a řidičského průkazu včetně své fotografie z důvodu ,,ověření“ jeho založeného účtu. Podle pokynu si také zřídil účet u kryptosměnárny a do počítače i mobilního telefonu si nainstalovat program umožňující vzdálený přístup. S jeho souhlasem osoba na druhé straně komunikační sítě prováděla díky vzdálenému přístupu transakce různých druhů investic. Během této ,,spolupráce“ ale začaly přicházet e-amily z adres různých zahraničních bank o potížích s přeposíláním peněz nebo výzvy k zaplacením poplatků. O těchto transakcích či založených dalších účtech však muž vůbec nevěděl. Žádné takové totiž neschválil ani nezakládal. Když odmítl uhradit poplatky, komunikace ustala.

Poškozený tak během dvou měsíců přišel o více než 1,5 milionu korun. Nejen že místo investice přišel o své úspory, ale ještě bude splácet dluh bankách, od kterých si na ni půjčil.

Liberečtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který dle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Druhy podvodného jednání a jak mu nenaletět, najdete v následujícím odkazu: Kryptoměny v rukou podvodníků - Policie České republiky10.června 2024
por. Bc. Klára Jeníčková
tisková mluvčí KŘP Libereckého krajeKomentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Zoo Liberec

Hlavní zprávy